Aktualności

13 września 2017 20:53 | Aktualności

Sprawozdanie z obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w gminie Gościeradów w 2017 r.

Krajobraz dziedzictwa gminy Gościeradów 

Obchody zostały zorganizowane po raz trzeci w plenerze na Źródliskach w miejscowości Łany. W dniu 10 września 2017 r. (niedziela) na tym terenie od godz. 900 ranotrwały przygotowania do imprezy, która rozpoczęła się punktualne o godz. 1400 . Program obchodów był bogaty. Organizatorzy postanowili pokazać krajobraz dziedzictwa gminy poprzez prezentację dorobku rodzimych zespołów na tle twórczości sąsiadów. Dlatego do wzięcia udziału w obchodach zaproszony został Zespół Pieśni i Tańca „Sanowiślaczki”
z Chwałowic z gminy Radomyśl nad Sanem (powiat stalowowolski, województwo podkarpackie) oraz goście z Węgier z bliźniaczej gminy Földes.

23 wystawców z gminy Gościeradów przygotowało stoiska promocyjne, w których można było podziwiać rękodzieło gospodyń, a także prace plastyczne artystów amatorów, bogactwo kwiatów z okolicznych pól i ogrodów oraz obfitość grzybów z tutejszych lasów.

W smakach potraw zgłoszonych do konkursu kulinarnego rozpoznawalne były naturalne zioła, sery, miody, warzywa i owoce oraz mięso, które powstały dzięki ciężkiej pracy rolników
 i ogrodników. Obfitość smakołyków była ogromna, bo zgłoszono 22 potrawy, 14 różnego rodzaju napojów oraz 15 ciast. Oprócz tego każde stoisko przygotowało przeróżne pyszności do degustacji dla osób odwiedzających. 

Komisja konkursowa w składzie : dr Jarosław Czerw – sekretarz gminy, Jeneiné dr. Egri Izabella – burmistrz Földes, Ewa Lipiec – skarbnik gminy i Daniel Misztal – radny gminny, nie miała łatwego zadania nie tylko w wyborze najlepszych kulinariów, ale także najpiękniejszego stoiska promocyjnego.

Oto wyniki:

Konkurs kulinarny:

-        kategoria „potrawa regionalna”:

I miejsce – Sołectwo Kolonia Gościeradów za kapustę z grochem;

II miejsce – Sołectwo Wólka Gościeradowska za barszcz biały z kapusty kiszonej;

III miejsce Stowarzyszenie  na Rzecz Rozwoju Wsi Księżomierz za gołąbki z kaszą i grzybami;

-        kategoria „ napój”:

I miejsce – Zespół Ludowy z Księżomierzy za nalewkę z czarnego bzu;

II miejsce – Sołectwo Mniszek za syrop z mniszka lekarskiego;

III miejsce – Klub Seniora z Gościeradowa za podpiwek;

-        kategoria „ ciasto”:

I miejsce – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Szczecyn za ciasto drożdżowe
z konfiturami;

II miejsce – Sołectwo Łany za parowańce z musem truskawkowym;

III miejsce – Senior-Wigor w Salominie  za kasiarza;

W konkursie na najpiękniejsze stoisko promocyjne spośród 9 podmiotów, które w nim uczestniczyły, trzy zajęło miejsce na podium:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Szczecynie;

II miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich w Suchodołach oraz Stowarzyszenie wokół Księżomierzy i Aleksandrowa;

III miejsce  - Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Gościeradowie.

Nagrody finansowe za I, II i III miejsce oraz za udział w tych konkursach ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa a wręczył je uroczyście wójt gminy Mariusz Szczepanik.

Niewątpliwą atrakcją były potrawy węgierskie przygotowywane na miejscu w kuchni polowej przez kucharza z Földes. Niestety cieszyły się tak wielkim powodzeniem, że w krótkim czasie zniknęły z olbrzymich garów. Nikt jednak nie opuścił Źródlisk głodny, dzięki gościnności wystawców i Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów. Ufundowało ono ok. 400 porcji kiełbasek do pieczenia na ogniskach, które zapłonęły pod koniec imprezy. Drewno do tego celu, jak zwykle, przygotowało Nadleśnictwo Gościeradów.

Węgierska delegacja zaprezentowała także program artystyczny składający się z narodowych tańców węgierskich w wykonaniu 2 par tanecznych – przedstawicieli ogromnego zespołu „Róża Wiatrów”. Tancerze wystąpili w oryginalnych strojach narodowych.

Na prośbę mieszkańców Mniszka i Łanów w programie występów znalazły się też tańce polskie w wykonaniu Zespołu Pieśni  i Tańca „Sanowiślaczki”. W szeregach tego zespołu karierę artystyczną rozpoczynały 2 młode mieszkanki tych miejscowości.

Jak zwykle nie zawiodły rodzime zespoły: Kapela Ludowa z Gościeradowa, Klub Seniora
z Gościeradowa, Dzienny Dom Seniora Senior – Wigor z Salomina i Zespół Ludowy
z Księżomierzy. Przypomniały one popularne i bardzo lubiane piosenki.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się pokaz ułański „Lanca –szabla” Kawalerii Kowalów
z Borowa nad Wisłą im. 24 Pułku Ułanów z Kraśnika. Przybyli oni na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa. Grupę wspomogli kawalerzyści z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich Oddział z Obojnej.  Około 500 osobowa publiczność w wykonaniu wojaków obejrzała musztrę kawaleryjską, pokaz władania lancą i szablą – m.in. zdobywanie pierścienia, elementy woltyżerki i szarżę przez ogień. Panowie pokazali, że nie tylko potrafią świetnie jeździć konno, ale też pięknie śpiewać. Podczas karaoke z Zespołem „Fantazja” zaprezentowali wspólne z artystami niejeden utwór, za co otrzymali gromkie brawa. Nie zawiedli też strażacy. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy OSP w Księżomierzy

przygotowała pokaz gaszenia pożaru przy pomocy sprzętu gaśniczego, a strażacy z OSP
z Gościeradowa i Wólki Gościeradowskiej zorganizowali rodzinny konkurs na jak najszybsze przepłynięcie łodzią stawu.

Pieczenie kiełbasek przy ogniskach w miły sposób zakończyło tegoroczne obchody.

Scenariusz imprezy i program minutowy został opracowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gościeradowie, oprawę muzyczną przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Gościeradowie, techniczne zabezpieczenie imprezy zapewnił Urząd Gminy Gościeradów.

Obchody zorganizowane zostały dzięki wspólnemu działaniu wszystkich wymienionych podmiotów, radnego gminnego Krzysztofa Galanta, sołtysów z Łanów i Mniszka, stowarzyszeń, kół gospodyń i sołectw działających na terenie gminy oraz wsparciu finansowym Wójta Gminy Gościeradów, Starostwa Powiatowego w Kraśniku, a także sponsorów: Nadleśnictwa Gościeradów, ERKADO Zbigniew Kozłowski i Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej (podmioty, które wpłaciły kwoty finansowe na konto Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów). 

Przeczytano: 849 razy. Wydrukuj|Do góry

Krajobraz dziedzictwa gminy Gościeradów - obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 10.09.2017 r.

MCIA