07 października 2019 12:52 | Aktualności

Narodowe Czytanie nowel polskich w 2019 roku w gościeradowskiej bibliotece

NARODOWE CZYTANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GOŚCIERADOWIE Z KOLACJĄ PRZY ŚWIECACH

W innym terminie niż akcja ogólnopolska, bo 20 września 2019 r. odbyło się Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gościeradowie. Zmiana ta podyktowana została organizacją obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w niedzielę 8 września.

W tym roku jako lektury miały być promowane teksty 8 nowel polskich: „Orka” Władysława St. Reymonta, „Dym” Marii Konopnickiej, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Sawa” Henryka Rzewuskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Rozdziobią nas kruki i wrony” Stefana Żeromskiego i „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza.
Na potrzeby naszej akcji wybraliśmy cztery pierwsze nowele wymienione powyżej. Są to dzieła literackie, które, mimo małych rozmiarów pozostają w pamięci i sercach czytających, bo zawierają prawdy o naturze ludzkiej, która potrafi znosić ciężkie jarzmo niedoli, kochać tak, że przestaje odczuwać głód i akceptuje to, co z pozoru jest dla niej nieznośne i trudne do wytrzymania. Jednocześnie pod pozorem dobroci, sieje spustoszenie uczuciowe wśród istot, które otworzyły się na miłość i zaufały bezgranicznie.

W tym roku trudną rolę lektorów podjęli: Mariusz Szczepanik – wójt gminy, Krzysztof Galant – przewodniczący RG, radni powiatowi: Edyta Dudzińska, dr Wiesław Jedliński i Marek Kołtun, Elżbieta Spyra - dyrektor DPS, dyrektorzy szkół: Beata Sajecka, Marzena Długosz, Iwona Wojciechowska, Krzysztof Wronka, Grzegorz Latawiec; Anna Łuba - kierownik OPS, Jerzy Rak - kierownik WTZ, Przemysław Gierak - podleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów, Julia Pasek – córka nadleśniczego, Ewelina Węglińska z Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej, Bożena Tyzo ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa, Mariola Wilczewska z Klubu Seniora, Monika Rogowska – przedstawicielka strażaków, Stanisława Rzepka ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet, Kamil Markowski i Jakub Ciechański z Młodzieżowej Rady Gminy, czytelniczki Magdalena Tyzo i Weronika Szczerepa oraz pracownicy biblioteki: Katarzyna Kępińska i Maria Mantycka. List od Prezydenta RP wprowadzający do akcji odczytała zebranym Dorota Karkusiewicz – dyrektor biblioteki. Spotkanie zakończyła kolacja przy świecach, którą przygotowali pracownicy biblioteki a sponsorowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa. Patronat nad akcją Narodowego Czytania objął Wójt Gminy Gościeradów.
                                                                                                                      Dorota Karkusiewicz

Narodowe Czytanie nowel polskich z kolacją przy świecach