14 września 2018 10:08 | Aktualności

Sprawozdanie z obchodów EDD "Niepodległa dla mnie dla Ciebie, dla nas" w 2018 r.

Obchody zostały zorganizowane po raz ósmy, a czwarty w plenerze na Źródliskach w miejscowości Łany. W dniu 9 września 2018 r. (niedziela) na tym terenie od godz. 900 ranotrwały przygotowania do imprezy, która rozpoczęła się punktualne o godz. 1400 .  Pracownicy Urzędu Gminy Gościeradów rozkładali namioty, zwozili stoły i ławki. Przedstawiciele sołectw i organizacji pozarządowych z terenu gminy przygotowywali stoiska promocyjne, dekorowano nowopowstałą na terenie Źródlisk sceno - altanę, rozstawiano sprzęt do nagłośnienia. Mnóstwo pracy wykonanej przez wielu ludzi, według opracowanego harmonogramu, wszystko po to, żeby obchody się udały. Bo to przecież rok szczególny – jubileusz niepodległej Ojczyzny. Patriotyczne świętowanie tym razem połączono z Dniem Seniora. Został on zorganizowany dzięki projektowi „Bezpieczny Senior w Gminie Gościeradów” realizowanemu przez Stowarzyszenie Promocji  i Rozwoju Gminy Gościeradów z rządowego programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Program artystyczny obfitował w pieśni i piosenki nawiązujące do tematyki obchodów gminnych. Po raz pierwszy na „Źródliskach” zaprezentowali się harcerze z 27. Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” i  zuchy z 19. Gromady Zuchowej „Leśne skrzaty” z Gościeradowa. Przed publicznością liczącą ok. 900 osób wystąpiły rodzime zespoły: Kapela Ludowa z Gościeradowa, Zespół Taneczny „FolWark”, Klub Seniora z Gościeradowa, Zespół Senior – Wigor, Zespół Ludowy z Księżomierzy, Zespół Senior + z Salomina, „Fantazja” ze Stowarzyszenia wokół Księżomierzy i Aleksandrowa oraz goście: Stowarzyszenie „Senior na czasie” z Kraśnika i grupa gimnastyczno – akrobatyczna „Amino” z gminy Annopol.

Program tegorocznych obchodów został wzbogacony o inscenizację bitwy pod Komarowem z 1920 r. Na terenie wygrodzonym na potrzeby „bitwy”, została zbudowana atrapa drewnianej chaty. W rolę bohaterskich ułanów, polskiej ludności cywilnej i bestialskich kozacków wcielili się członkowie Ochotniczej Kawalerii Rzeczypospolitej i Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą im. 24. Pułku Ułanów z Kraśnika na czele  z Łukaszem Kowalem z Borowa i Rochem Kowalskim z Krakowa.

Przepiękny występ z nastrojową oprawą muzyczną i komentarzem Agaty Kowal został zrealizowany dzięki środkom finansowym Wójta Gminy Gościeradów.

Tradycją stały się konkursy na najlepszą potrawę regionalną, napój i ciasto oraz najładniejsze stoisko promocyjne. Każdy z pomiotów biorących udział w obchodach przygotował przeróżne pyszności do degustacji dla osób odwiedzających. Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa. Komisja konkursowa w składzie: Henryk Filipczak – przewodniczący Rady Gminy Gościeradów, Jarosław Czerw – sekretarz gminy i Daniel Misztal – radny gminny, ustaliła następujące wyniki:

a)      W kategorii potrawa regionalna:

I miejsce – Sołectwo Łany za kaszę zapiekaną

II miejsce – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Księżomierz za barszcz staropolski

III miejsce – Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa za sos kurkowy

b)      W kategorii napój:

I miejsce – Sołectwo Aleksandrów za afrodyzjak sołtysa

II miejsce – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Szczecyn za lemoniadę z suszonych owoców

III miejsce – Stowarzyszenie wokół Księżomierzy i Aleksandrowa  za nalewkę żonki

c)      W kategorii ciasto:

I miejsce – Klub Seniora w Gościeradowie  za jogurtowiec

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Suchodołach za  filadelfię

III miejsce – Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Gościeradowie  za miodownik

W konkursie na najładniejsze stoisko:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszku

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Szczecynie

III miejsce – Warsztat Terapii Zajęciowej w Gościeradowie

Wyróżniono także następujące sołectwa: Szczecyn i Suchodoły oraz indywidualnie: Annę Lenard i Justynę Adamczyk.

Znaczącą część uczestników imprezy stanowiły rodziny z dziećmi. W związku z tym nie zabrakło także atrakcji dla maluchów. Strażacy z Gościeradowa zorganizowali rodzinne przejażdżki łodzią i pompowanie wody za pomocą ręcznego sprzętu strażackiego, władze gminy zadbały też o dmuchane zjeżdżalnie.

Wieczorem zapłonęły ogniska (pomoc Nadleśnictwa Gościeradów), przy których można było upiec sobie kiełbaski sfinansowane przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów. Organizacja ta zabezpieczała także obchody EDD od strony medycznej, sanitarnej i bezpieczeństwa.

Scenariusz imprezy i program minutowy został opracowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gościeradowie, oprawę muzyczną przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Gościeradowie, techniczne zabezpieczenie imprezy zapewnił Urząd Gminy Gościeradów.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zostały zorganizowane dzięki wspólnemu działaniu Urzędu Gminy Gościeradów, Gminnej Biblioteki Publicznej
w Gościeradowie, Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie, Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów, Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa, radnego gminnego Krzysztofa Galanta, sołtysów z Mniszka i Łanów, czyli:  Julity Boroń i Małgorzaty Dul oraz zespołów, stowarzyszeń, kół gospodyń i sołectw działających na terenie gminy. Imprezę finansowo wsparli: Wójt Gminy Gościeradów i Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz sponsorzy: Zakład Produkcji Ogrodniczej Kwietniewski, ERKADO Zbigniew Kozłowski, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościeradów, Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej Oddział w Gościeradowie oraz Clean House & Garden Barbara i Krzysztof Galant.

Patronat nad obchodami „Niepodległa dla mnie dla Ciebie, dla nas” objął wójt gminy Mariusz Szczepanik.

W imieniu organizatorów -  Dorota Karkusiewicz

"Niepodległa dla mnie, dla Ciebie, dla nas" - zdjęcia z obchodów EDD 2018 w gminie Gościeradów