01 grudnia 2017 09:42 | Aktualności

Andrzejowe wróżby z biblioteką.

"Katarzynki i andrzejki były to wieczory wróżb poświęconych miłości i małżeństwu. Podczas pierwszego kawalerowie mogli dowiedzieć się, jaka przypadnie im żona, a drugiego  - panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Katarzynki (24 listopada) jako dzień wróżb wyłącznie chłopców, odeszły w zapomnienie. Pozostały andrzejki (29 listopada), będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców” [w:] Encyklopedia tradycji polskich.

Po raz drugi w Salominie seniorzy skorzystali z tej zwyczajowej rozrywki, którą przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Gościeradowie. Jednak wróżby miłosne zostały zastąpione m.in. dowcipnymi radami życiowymi i zabawnymi przepowiedniami przyszłości. Techniki wróżenia były różne: od znaczeń kolorowych kul i kart, przez losy na drzewku szczęścia, rzuty kostkami do gry oraz monetami, po przebijanie dyniowatych balonów. Każdy z seniorów mógł uczestniczyć w zabawach i otrzymać nagrodę ukrytą w losach. Nagrody - niespodzianki zostały zakupione przez bibliotekę ze środków Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów. Wróżby i piękne dekoracje andrzejkowe przygotowały pracownice biblioteki: Katarzyna Kępińska, Maria Mantycka i Iwona Paczek. Razem z seniorami z gminy Gościeradów i gośćmi: członkami Stowarzyszenia „Senior na czasie” oraz Klubu Seniora z Kraśnika, w zabawach wzięli udział wójt Mariusz Szczepanik z żoną, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kraśniku i radni.

Nikt chyba nie wierzy już we wróżby andrzejkowe, ale są one miłą rozrywką od codziennych  trudów i stresów, mają też wymiar ważny dla naszego dziedzictwa kulturalnego – są tradycją, którą powinniśmy zachować dla przyszłych pokoleń.

Andrzejkowe wróżby z biblioteką