04 września 2017 15:06 | Aktualności

O akcji Narodowego Czytania "Wesela"w gminie Gościeradów słów kilka

W naszej bibliotece po raz drugi została przeprowadzona akcja Narodowego Czytania. Czytaliśmy I akt „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Osoby, które wyraziły chęć czytania poszczególnych ról postaci występujących w dramacie miały możliwość solidnego przygotowania się, gdyż otrzymały tekst już dwa tygodnie wcześniej. Do pomocy w interpretacji niełatwych kwestii bohaterów
„Wesela”  zgłosił się radny gminy Daniel Misztal. Podczas dwóch spotkań z osobami, które zgłaszały chęć przygotowania się, tłumaczył na konkretnych przykładach sposób intonacji i właściwego akcentowania wypowiedzi.

Czytanie „Wesela” to zadanie niełatwe, bowiem w swoich dialogach spotykają się bohaterowie posługujący się językiem literackim -  inteligencja (np. Pan Młody, Radczyni, Rachela) i postacie z warstwy chłopskiej (np. Czepiec, Klimina, Panna Młoda), w  wypowiedzi których pojawia się gwara.

Tym bardziej cieszy fakt, że większość osób dołożyła wszelkich starań, żeby słuchaczom łatwiej się odbierało tekst, pochodzący przecież
z początku XX wieku.

Dziękujemy tym, którzy podjęli się czytania fragmentów dramatu, szczególnie tym osobom, które zgodziły się zagrać role postaci nie do końca pozytywnie odbierane, ale cóż czarnym charakterom jest  trudniej, za to ich role są bardziej wyraziste.

Po spotkaniu pozostaną wspomnienia i odbitki okolicznościowej pieczęci z Kancelarii Prezydenta, na książkach przyniesionych przez uczestników spotkania.

Osoby, które w roku 2017 przygotowały Narodowe Czytanie „Wesela”:

Mariusz Szczepanik (zagrał rolę Gospodarza)

dr Jarosław Czerw (Ksiądz)

Henryk Filipaczak  (Ojciec)

Edyta Dudzińska (Maryna)

Grażyna Węska (Radczyni)

Daniel Misztal (Poeta)

Krzysztof Galant (Kasper)

Grzegorz Jaworek (Jasiek)

Janina Król (Narrator)

Józef Szostakowski (Czepiec)

Grażyna Goleń (Klimina)