24 marca 2017 11:31 | Aktualności

Biblioteczne wspomnienie o Stanisławie Leszczyńskim

W ubiegłą sobotę 18 marca 2017 roku odprowadzaliśmy w ostatnią drogę śp. Stanisława Leszczyńskiego  (27.08.1926 r. – 15.03.2017 r.) założyciela, wieloletniego dyrektora, kierownika artystycznego i choreografa Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. O jego zasługach dla kultury polskiej można było wyczytać w prasie i licznych portalach internetowych. W naszej bibliotece pan Stanisław gościł kilka razy. W swojej skromności zawsze podkreślał talenty i zalety innych, czym motywował do pracy niejedną osobę.  Biblioteczna kronika zawiera ciepłe słowa skreślone jego ręką z podpisem „Stanisław Leszczyński z Liśnika Dużego” i zdjęcia opatrzone datami:

16.05. 2011 r.  – konferencja Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa na temat  „Droga ku świętości Jana Pawła II w roku jego beatyfikacji” z Ryszardem Zawadowskim – prezesem Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II organizowana w ramach Tygodnia Bibliotek;

19.09.2012 r. -  promocja książki pod tytułem „Drogowskaz” naszej lokalnej poetki Krystyny Ziółkowskiej wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną  w Gościeradowie;

15.05.2013 r.  – konferencja Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa z referatem Stanisława Leszczyńskiego i jego żony Janiny pod tytułem „Wierni kulturze polskiej. 6o lat działalności Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie z wystawą plakatów i zdjęć zespołu.

O szacunku, którym był darzony świadczą nie tylko: tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gościeradów, liczny i aktywny udział mieszkańców gminy w spotkaniach i koncertach, ale też m.in. wiersz Krystyny Ziółkowskiej, znajdujący się obok innych utworów dotyczących legend
i walorów naszej gminy oraz powiatu, które wywoływały emocje i wspomnienia poetki zapisane we wspomnianej wyżej książce.

Biblioteczne wspomnienie o Stanisławie Leszczyńskim