15 listopada 2016 12:21 | Aktualności

Po hymnie...

Dnia 11 listopada 2016 roku znowu pojawiły się biało - czerwone flagi na naszych domach. To tylko jeden z przejawów patriotyzmu wśród mieszkańców gminy. Dobra pogoda sprzyjała obchodom gminnym, które rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Gościeradowie.  Przepięknie wyglądały delegacje szkół, instytucji i organizacji, które ruszyły pod gościeradowski pomnik pamięci. Każda delegacja współtworzyła przecież tą piękną uroczystość. Osoby zrzeszone w grupach artystycznych rozpoczęły przygotowania do obchodów odpowiednio wcześniej, korzystając ze śpiewników, które zaprojektowali i w ilości 40 sztuk wydrukowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Gościeradowie. Taka ilość, na początek, została ustalona przez p. wójta i przewodniczącego Rady Gminy Gościeradów na wspólnym zebraniu z dyrektorami gminnych instytucji kultury w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej, placówce, która wymyśliła akcję "Śpiewamy dla Ojczyzny" i przygotowała teksty piosenek. Pieśni miało być w sumie 5, ale z uwagi na to, że orkiestra dęta miała w przygotowanym repertuarze dwie z nich, tj. "Przybyli ułani pod okienko” i „My pierwsza brygada”, wspólnie postanowiono ograniczyć „rozśpiewaną akcję” do utworów: „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota” i „Rota”.

Szczególnie ta ostatnia pieśń, ze słowami Marii Konopnickiej i z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, jest bliska sercu patriotów, bo powstała ku pokrzepieniu ducha Polaków prześladowanych w zaborze pruskim i była śpiewana w innych ważnych, także trudnych momentach dla naszej Ojczyzny.

Plac pod pomnikiem był tego dnia biało – czerwony od chorągwi i kwiatów, dostojny od mundurów: harcerzy, strażaków i leśników. Każdy kto przyszedł powinien dzięki atmosferze poczuć się ważny, chociaż stanowił tylko niewielki element całości.

Gminne obchody Święta Niepodległości udały się. Najważniejsze, że byliśmy razem, by cieszyć się z wolności, którą mamy dzięki naszym przodkom i kultywować pamięć o tych, którzy odeszli.

Piękne zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na stronie Urzędu Gminy w Gościeradowie: