13 września 2016 10:35 | Aktualności

Relacja zdjęciowa z obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w gminie Gościeradów.

Z DUCHEM CZASÓW NA ŹRÓDLISKACH

11 września 2016 roku to dzień, w którym, po raz szósty, obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa w gminie Gościeradów. Po raz drugi w formie imprezy plenerowej został do tego wykorzystany teren Źródlisk – pomnika przyrody nieożywionej w miejscowości Łany.

Tak jak w poprzednich latach, imprezę rozpoczęto od  podania najważniejszych informacji dotyczycących historii EDD z nawiązaniem do tegorocznego hasła „Gdzie duch spotyka się
 z przestrzenią” i uroczystego powitania uczestników przez Mariusza Szczepanika – wójta gminy. Następnie zaprezentowały się grupy artystyczne, które poprzez muzykę i śpiew przekazały, w jaki sposób rozumieją hasło obchodów.  Można było posłuchać:  Klubu Seniora z Gościeradowa „z wnuczkami”, Zespołu Ludowego z Księżomierzy „z przyjaciółmi”, wokalistkę Małgorzatę Markowską z Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie, Teatru Wiejskiego z Marynopola oraz obejrzeć widowisko „Kiedy słońce było bogiem” oparte na fragmentach „Starej baśni” Ignacego Kraszewskiego przygotowane przez Stowarzyszenie „Szkoła Przyszłością” z Wólki Gościeradowskiej i występ taneczny podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z Gościeradowa.

Spektakularne wrażenie na oglądających wywarły pokazy ochotniczej straży pożarnej pod kierownictwem i z komentarzem komendanta gminnego Pawła Babirackiego.  Jednostki OSP z Liśnika Dużego i Gościeradowa przygotowały pokaz wydobywania poszkodowanego z wraku pojazdu uczestniczącego w wypadku drogowym, a jednostka OSP z Wólki Gościeradowskiej gasiła pożar samochodu. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się pompowanie wody za pomocą pompy ręcznej zorganizowane przez strażaków z Księżomierzy. Wśród chętnych do pompowania i obsługi sikawki były nie tylko dzieci i młodzież.  Nad stawem, który otaczały stoiska wystawców z poszczególnych sołectw i stowarzyszeń, unosiła się dzięki pięknemu słońcu i wystrzeliwanej pod ciśnieniem wodzie, kropelkowa tęcza.

Wzorem roku ubiegłego zorganizowano kolejną, drugą już edycję konkursu pod nazwą
„Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki naszego regionu”, w którym wzięło udział aż 19 podmiotów wystawiających swoje smakołyki. Jury w składzie: Grzegorz Latawiec – przewodniczący Rady Gminy Gościeradów, Jarosław Czerw  - sekretarz gminy i Ewa Lipiec – skarbnik przyznali 3 nagrody i 7 wyróżnień.

Najsmaczniejsze potrawy regionalne ocenione w konkursie to:

I miejsce – kluski kudłacze z sosem kurkowym Koła Gospodyń Wiejskich z Suchodół,

II miejsce – parzybroda Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa,

III miejsce – bigos z grzybami Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Księżomierz.

Wyróżnione zostały także:

• kasiarz sołectwa Księżomierz Dzierzkowska;
  • bigos z pieca sołectwo Gościeradów Plebański;
  • pierogi na słodko Teatru Wiejskiego z Marynopola;
  • pasztet z cukinii Zespołu Ludowego z Księżomierzy;
  • pierogi z serem i kaszą jaglaną Klubu Seniora w Gościeradowie;
  • makowiec z pieca sołectwa Mniszek;
  • kotlety serowo-ziemniaczane z sosem i surówką Stowarzyszenia „Szkoła Przyszłością”.

Oprócz pięknych nagród rzeczowych przyznanych za I, II, III miejsce oraz za potrawy wyróżnione, przyznano także nagrody za udział w postaci miodu i wyrobów z wosku dla sołectw:  Aleksandrów, Salomin, Gościeradów Folwark, Łany, Gościeradów Kolonia, Księżomierz Kościelna oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gościeradowie, Klubu Zaradnych Kobitek z Księżomierzy i Emilii Kapicy.

Spróbować tradycyjnych potraw mogła nie tylko komisja konkursowa. Mieszkańcy i goście spoza gminy raczyli się smakołykami odwiedzając pięknie udekorowane darami jesieni pawilony sołectw, grup artystycznych i  stowarzyszeń.

W podsumowaniu spotkania wójt gminy Mariusz Szczepanik wręczył certyfikaty uczestnictwa

• organizatorom akcji Narodowego Czytania, które odbyło się 03.09.2016 r., po raz pierwszy na terenie gminy Gościeradów.

Gminne obchody EDD 2016 zakończyło pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku.

Niedzielne spotkanie na Źródliskach, w którym uczestniczyło ok. 500 osób zorganizowano dzięki wspólnemu działaniu: Gminnej Biblioteki Publicznej w Gościeradowie, Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie, Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów we współpracy z urzędem gminy, Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa, Klubu Seniora w Gościeradowie, Zespołu Ludowego z Księżomierzy, Stowarzyszenia „Szkoła przyszłością”, Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gościeradowie, Teatru Wiejskiego z Marynopola, Nadleśnictwa Gościeradów oraz jednostek ochotniczej straży pożarnej i sołectw z gminy Gościeradów.

Zadanie było wspierane finansowo przez Wójta Gminy Gościeradów i Starostwo Powiatowe
w Kraśniku oraz sponsorów: Nadleśnictwo Gościeradów, firmę „ERKADO” Zbigniewa Kozłowskiego, Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej Oddział w Gościeradowie i radnego gminnego Krzysztofa Galanta.

Dorota Karkusiewicz

dyrektor